PREFABRİK YAPI

İsminden de anlaşıldığı gibi; fabrika çıkışlı olan ve sadece birleştirme işlemi ile demonte halde olan parçaların bir araya getirilerek oluşturulduğu yapılara prefabrik yapı denir. Prefabrik ürün ve ürün grupları tek katlı olduğu gibi iki katlı da inşa edilir. İngilizce kökenli olan prefabrik kavramı ‘’pre’’ olan ön anlamı ile ‘’fabric’’ yapı, kumaş anlamına sahip iki kelimeden türetilmiştir. Prefabrik yapı grupları betonarme yapılardan oldukça farklıdır ve daha hızlı kullanıma sunulmaktadır. Bir hafta gibi kısa bir sürede sahip olabileceğiniz güvenli ve tasarruflu olan prefabrik yapılar kullanıcıların son dönemde gözdesi halindedir.

Son teknoloji kullanılarak hazırlanan ve testleri yapılan bu prefabrik ürünler bilgisayar ortamında ilk aşamasını tamamlamaktadır. Üç boyutlu bilgisayar programlarında çizim ve tasarımları yapılan bu ürünler hem tasarımcıları hemde kullanıcıları oldukça tatmin etmektedir. Birbirinden farklı alanlara hizmet için hazırlanan kozmopolit içeriğe sahiptirler. Şöyle ki deprem ülkesi olarak başta deprem felaketi olmak üzere olabilecek doğal afet sonucunda kazazedeler için kurulan prefabrik yapılar, inşaat alanlarında kullanılabilecek prefabrik şantiye binaları gibi aslında hayatımızın bazı geçici olabilecek noktalarında sürdürülebilir seçenek olarak bulunmaktadır. Yurtdışında Kenya, Zambiya gibi Afrika ülkelerine okul, hastane olarak temel gereksinim binaları prefabrik yapılar Karmod firması tarafından üretilip ihracatı yapılmaktadır. Yapı üretimi konusunda ise statik mühendislik mantığı içinde tasarlanmaktadır.

Uzman mimar, mühendis ve endüstriyel tasarımcılardan oluşan ekip sayesinde kullanıcı deneyimini tanımlayarak ihtiyaçlar doğrultusunda üretimler gerçekleşmektedir. Yapı modellerinde ise klasik beton mimaride bulunan kolon ve kirişler yerine hafif konstrüksiyon çelikler kullanılmaktadır. Tasarım süreçleri ise tamamen insan odaklı ve gelecek nesilleri düşünülerek gerçekleştirilmektedir.

Prefabrik Yapıların Üretim ve Ekonomik Tasarrufu

Yeni sistem üretim mantığını benimseyen modern hatlarda seri üretimleri gerçekleştirilmektedir. Modern seri üretim hatlarında tek bir yapı malzemeleri israf edilmeden hazırlanmaktadır. Bu sayede ise elde edilen tasarruftan inşaat bütçelerinde büyük katkı sundu. Prefabrik yapı fiyatları kullanılan malzeme ve harcanan enerji ile şekillenmektedir. Karmod fabrikalarında zaman ve nakit giderlerin minimuma indiği üretim tekniklerinde tamamen enerji tasarruflu tema mantığı hakimdir. Öncelikle çelik taşıyıcılar, duvar karkasları, çatı makasları gibi metal ürün, ürün aileleri üretilmektedir. Dış kabuğun oluşumunda önemli rollere sahip olan metal gereçler; tüm titizlikle üretiliyor olup tamamen insan sağlığı düşülerek prefabrik yapı malzemeleri içerisine dahil edilmektedir.

Prefabrik yapı ürünlerinde üretim aşamalarında yaşanılan tasarrufun yanında kullanıcı ile buluştuğunda sunacağı tasarrufu da ön plana taşımaktadır. Örnek verilecek olursa üretim esnasında duvar aralarında kullanılacak yalıtım malzemeleri detaylı inceleme sonucunda seçilmektedir. Dış ve iç duvar arasında kalınlığı 6cm olan dolgu malzemesi ile kaplanmaktadır ki bu dolgu malzemesi 4 mevsim yaşanabilecek hava koşullarına dayanabilsin ve kullanıcıya konforu yaşatabilmesi açısından kullanılmaktadır.

Prefabrik Yapı Güvenliği

İnsanoğlu her ne olursa olsun edindiği her noktada belli bir aşamayı geçmek ister. İnanmak ve güven duygusu ön plana çıkmaktadır. Coğrafi koşulların sunduğu felaketler göz önünde bulundurulursa insan alışkanlıkları da bir hayli değişmektedir. Deprem ülkesi olarak Anadolu topraklarında geleneksel mimari anlayışının dışına çıkılması gerektiği son dönemlerde yaşanılan elzem deprem olayları ile tekrar gündeme gelmiştir. Birleşik devletlerde en bilindik olan kasırga felaketleri daha az hasara yol açsın diyerek prefabrik yapı teknolojilerine yıllar önce geçmiştir. Prefabrik ofis modelleri bile artık gelinen durumun son halini göstermektedir. Geri dönüştürülebilen, üretim- kurulum esnasında çevreci yaklaşımlar inşaat sektörü için bir numaralı madde olmalıdır. Atıklar he geçen gün çevreye tehdit oluşturmaktadır. Bunun için ise firmalara oldukça büyü sorumluluk düşmektedir. Firmamız Karmod  betonarme yapı ve inşaat alanlarına farklı bir bakış açısı kazandırarak öncesinde ve sonrasında oluşabilecek atıklara çözüm bulmaktadır.

Neden Prefabrik Yapı?

Yapı sektöründe geliştirilen teknolojiler ve sistemler her geçen gün kendisini yenilemektedir. Tercih edilme sebepleri arasında az enerji tüketimi ile beraberinde pratik modern mimari modasını da yanında getirmektedir. Modern mimarinin çizilmesinde yol gösterici olan modernizm akımlarını yansıtmaktadır. Von Der Rohe der ki ‘’Less is more’’ her zaman az çoktur. Modern mimari anlayışına bu düşünceyi ekledikten sonra akıllı şehir projelerinden sağlanacak verim ve geleceğe dönüt çalışmalar pozitif sonuçlar doğuracaktır. Hayatımızın her yerinde sürdürülebilir çevre anlayışı prefabrik yapı sayesinde benimsenebilir.